CSIBÉSZ ALAPITVÁNY

Segítsen Ön is, hogy mi is segítssünk azoknak akiknek szükségük van rá.


Az Alapítvány vezetõje Gergely István plébános. 1990-ben szállást adott a parókián négy árvaházból kikerült fiatalnak, akik az elején az udvarban dolgoztak. Néhány hét elteltével tízen, majd húszan lettek, a parókián már kevés volt a hely, elfoglalták a harangozó (akkor éppen üres) lakását is, majd a templomtoronyba is beköltöztek.
Egymás után érkeztek, nem csak fiúk, hanem lányok is, az utcáról meg árvaházakból. Senkit nem utasíthatott vissza.

A tevékenységnek már törvényes formát kellett adni, így született meg a nagy Csibész Család, a Csibész Alapítvány. Az Alapítványt 1992-ben jegyezték be a csíkszeredai törvényszéken.
Célja az, hogy befogadja, nevelje, szakmára tanítsa és így gondoskodjon az árva fiatalokról fajra, nemre, nemzeti és felekezeti hovatartozásuktól függetlenül. A fõ cél szakmát adni a kezükbe, keresztény nevelésben részesíteni és segíteni a társadalomba való beilleszkedésüket, hogy képesek legyenek önálló életet élni.

Elsõ lépésként kéziszerszámokat szereztünk be a fiúknak és néhány régi varrógépet a lányoknak, ezekkel kezdtek el dolgozni. Minden tevékenység a plébánián folyt, a pincében és a garázsban.
Ezek a fiatalok eddig lopásból és kéregetésbõl tudták magukat fenntartani, a román állam nem nyújtott nekik segítséget. Mostanáig 174 fiatalt támogattunk, ebbõl 60-an hagyták el az Alapítványt. Jelenleg az Alapítványnak 153 alkalmazottja, támogatottja van (ebbõl 39 civil alkalmazott). Hetente érkeznek újabb rászorulók, munkahelyet és szállást keresve.

Külön probléma a leányanyák helyzete. Az alcsíki Szentmártonban lévő egyik házunkban találtak menedéket. Itt indítottuk be az idén a nappali gyerekcsoportot (25 fő) ahová a helyi édesanyák szívesen viszik gyermekeiket, amíg ők ügyes-bajos dolgaikat intézik. Ugyanitt készül egy kis tanulmányi, szellemi központ.

Más fiatalok (eddig tíz pár) összeházasodtak és együtt nevelik gyerekeiket, abban az egy-két szobás lakásban amelyet az Alapítvány biztosított számukra.

Mivel tapasztalataink szerint a felnõtt, elhanyagolt fiatalokat nagyon nehéz kezelni, nevelni és jó irányba terelni, célunk kislétszámú családi csoportok létrehozása, ahol a gyerekek csecsemõ koruktól nevelõszülõkkel élnek, lassanként elsajátítva a családmodell és munkamegosztás elveit.

Eddig négy ilyen családi gyermekotthon mûködik az Alapítvány keretén belül.
Ebbõl három Csíkszépvízen, ahol ferences nõvérek és egy Csíksomlyón, ahol nevelõk gondozásában vannak a gyerekek. Így összesen 39 gyereket nevelünk ezekben az otthonokban.

Csíkszépvízen a házaink száma ötre emelkedett. Létrehoztunk egy ifjúsági házat, ahol a felcseperedett lányok és fiúk kaptak menedéket.
A másik új ingatlan pedig nevelői lakásként működik.
Ugyancsak ebben a felcsíki faluban rajtunk keresztűl megvalósult egy új óvoda.

A csíksomlyói plébánia udvarán lévő Betlehem házban kis gyerekek kaptak menedéket, számszerint tízen. Ha ez a lehetőség nem adott, akkor közülük többen még iskolába se járhatnának.
Ugyancsak az év során újból benépesült a templom tornya és a plébánia keleti része árva gyermekekkel, rászorulókkal.

Hála Istennek befejeztük a Fodor ház -szellemi, lelki központ- átépítését (700 nm) ahol a programok máris elkezdődtek a fiatalok számára.

A 2004-es esztendő lehetővé tette, hogy az autószerelő műhelyünk felületét megduplázzuk, 800 nm-re bővítettük.

A fiatalok 26 éves korukig maradhatnak az Alapítványnál, addig el kell jutniuk a szakmai tudás olyan fokára, hogy más munkahelyen is megállják a helyüket.

Az Alapítvány jelenleg 30 lakással (ház illetve tömbház)és 3 mûhellyel rendelkezik.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 4
Heti: 29
Havi: 83
Össz.: 10 155

Látogatottság növelés
Oldal: Az Alapítványról
CSIBÉSZ ALAPITVÁNY - © 2008 - 2024 - csikicsibeszek.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »